top of page
Поиск
  • Фото автораVera

Розробка інтерактивного уроку: Повторення вивченого про прикметник. Роль прикметників у мовленні

Розробка інтерактивного уроку в 4 класі

Паламарюк Віоріка Прокопівна,

учитель української мови та літератури в початкових класах

Тема. Повторення вивченого про прикметник. Роль прикметників у мовленні.

Мета. Актуалізувати знання учнів про прикметник як частину мови, розкрити його значення та роль у мовленні; вчити визначити прикметники за питаннями; вправлятися у точному доборі прикметників; розвивати зв’язне мовлення,творче мислення, уяву, навички роботи у групах, виховувати пізнавальний інтерес, повагу до думки іншого, любов до рідної мови.

Обладнання. Картки із завданням для групової роботи, роботи в парах, магнітофон.

Хід уроку

І. Організація класу.

Вступне слово вчителя.

– Діти, я рада вітати всіх вас на нашому уроці. Сьогодні у нас особливий урок, до нас завітали гості, а гостям ми завжди раді. Тож давайте розпочнемо наш урок з привітання.

Я посміхаюсь сонечку!

Здрастуй золоте!

Я посміхаюсь квіточці!

Хай вона цвіте!

Я посміхаюсь дощику!

Лийся, мов з відра!

Гостям ми посміхаємось

Зичимо добра!

– Отже, ми побажали всім добра і сподіваюсь, що наш урок буде саме таким.

– Ну а тепер складемо девіз нашого уроку з «розсипаних слів».

Добре, знати, хто, хоче, все, того, навчати. (Добре того навчати, хто хоче все знати).

– Хто з вас хоче все знати?

– Я рада, що знайшла так багато однодумців!

ІІ. Актуалізація опорних знань. Повторення вивченого матеріалу.

У нашій мові немає жодного слова, яке не належало б до певної частини мови.

В попередніх класах ми почали вивчати деякі з них. То ж які саме, давайте пригадаємо(Іменинник, прикметник, дієслово, прийменник, сполучник.)

Яка частина мови називається іменником(прикметником, дієсловом)? Наведіть приклади.

ІІІ. Каліграфічна хвилинка.

Урок продовжим без зупинки

з каліграфічної хвилинки.

Запишіть в зошитах каліграфічно один рядок буквосполучень :

Мм, мо, ов, ва, мова

А тепер, каліграфічно і охайно запишіть речення з дошки.

Любов до рідної мови починається з колиски, з маминої пісні.

Підкресліть основу речення. Але спочатку пригадаємо, що ж таке основа речення?(Підмет,присудок).

Що називається підметом, на які питання відповідає і якою частиною мови виражений в реченні?

Що називається присудком, на які питання відповідає і якою частиною мови виражений в реченні?

Розберіть, будь-ласка, це речення за частинами мови.

(Один учень працює біля дошки. Оцінюю.)

ІV. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку.

1. Читання учителем 2 текстів.

(Звучить повільна мелодія.)

– Заплющте очі, покладіть голови на парти і спробуйте у своїй уяві намалювати картини.

1) Здалеку долітає поклик. Летять птахи. Попереду —вожак, за ним—зграя. Ключ за ключем пропливають над землею, луками, садами.

2) Здалеку долітає ледве чутний журавлиний поклик. Летять сумними трикутниками птахи. Попереду – мужній вожак, за ним – велика зграя. Ключ за ключем пропливають над рідною землею, багряними луками, різнобарвними садами.

Яку з картин ви уявили у чорно-білому зображенні, а яку – у кольоровому?

Які слова допомогли «розфарбувати» картину? (Журавлиний, мужній, велика, рідною, багряними, різнобарвними).

На які питання відповідають ці слова?

Як називається така частина мови?

Що ще відомо про прикметник з попередніх класів?

2.Складання « павутинки»

📷другорядним з іменником

📷членом речення

📷📷 Прикметник за родами

📷

за числами за питаннями

Яким членом речення виступає у реченні?

– З якою частиною мови зв'язаний?

– За чим змінюються прикметники?

Отже, ви здогадались, що тема нашого уроку – «Прикметник».

Тема ця хоч не проста, та для нас цікава,

Будуть в ній нові слова, буде і забава.

Із чарівної скарбнички, поки вивчим тему,

Мовних скарбів пребагато ми з вами візьмемо.

Є у ній вірші, прислів’я, правила й завдання,

Думки вашої творіння і оповідання.

Діти, сьогодні ми повторимо все вивчене про прикметник в попередніх класах, поширимо знання про його роль та значення у мовленні, а також будемо розвивати своє мовлення, уяву.

А супроводжуватимуть нас оці красиві українець і українка. Вони принесли на урок нам мовну чарівну скарбничку, в якій в зберігаються перлини нашої української мови, з якої ми постійно черпаємо знання. І сьогодні з частинкою цих перлинок ми попрацюємо на уроці.

V. Вивчення нового матеріалу

Тож дістаємо першу перлинку. Це вірші.

1.Робота з підручником. Вправа 191 (завд. 2, 3)

Діти, прочитайте виразно вірш.(Учні читають вголос).

Яку основну роль прикметника в мові розкрила поетеса? (Прикметники збагачують наше мовлення, роблять його милозвучнішим, красивішим, багатшим).

Виберіть з вірша одну строфу, багату на прикметники і запишіть її у зошити. Прикметники підкресліть хвилястою лінією і усно поставте до них питання.

В завданні до вправи прозвучало слово строфа. На уроці читання ми знайомились з цим терміном. Пригадайте, будь-ласка, що таке строфа?

(Учні самостійно працюють,потім зачитують строфу, яку виписали, відповідають на поставлені запитання. Відповіді оцінюю).

2.Фізкультхвилинка

3.Робота в парах.

Прислів’я й приказки є в ній,

у нашій скрині чарівній.

На кожній парті є конверт, у якому знаходяться окремі слова. Відкрийте, будь ласка, конверти. Складіть із розсипаних слів прислів’я, обговоріть значення свого прислів’я в парі. Підкресліть у них прикметники і зв’язані з ними іменники.

Добре слово – як музика.

Мудра людина з півслова розуміє.

Ласкаве слово, що весняний день.

Гостре словечко, коле сердечко.

Добре слово багато важить.

Доброму слухачеві й півслова вистачить.

Лукавий чоловік словами любить, а ділами губить.

Не хочеш почути поганих слів – не кажи їх сам.

Від теплого слова і лід розмерзає.

Щире слово,добре діло, душу й серце обігріло.

(Учні зачитують прислів’я, пояснюють значення, називають прикметники і зв’язані з ними іменники. Додаткові завдання усно: визначають рід, підбирають спільнокореневі іменники, підбирають антоніми і синоніми, називають прикметники в прямому і переносному значенні. Оцінюю).

Молодці, гарно справились з завданням.

Вчіть, дітки, прислів’я, використовуйте їх у своєму мовленні, тоді мова ваша буде багатшою і милозвучнішою.

VІ. Закріплення та осмислення знань. Розвиток мовлення.

1. Робота в групах.

Наступне завдання наших перлинок – творча робота.

Працюємо в групах.

– Давайте перевіримо, чи вмієте ви складати змістовні

розповіді, використовуючи прикметники в своєму мовленні.

(Роздаю інструкції, для роботи в групах).

Пригадаємо правила роботи в групах.

Відкрийте і прочитайте завдання.(Спікери читають завдання).

До поданих іменників підберіть найвлучніші прикметники і складіть невелику розповідь, на тему:«Рання осінь»(1 група), «Золота осінь»(2група), «Пізня осінь»(3група). .

Осінь, вітер, небо, листочки, птахи.

Успіхів вам!

(Учні працюють в групах,під легеньку мелодію складають розповіді на задану тему,використовуючи якнайбільше прикметників).

2. Презентація робіт. Визначення кращої.

VІІ. Підсумок уроку.

Перлинки наші ще не вичерпались, але урок наш добігає кінця, тому:

Закриваємо ми скриньку,

Але тільки на хвилинку.

Бо завжди, на кожнім кроці,

На перерві, на уроці,

В повсякденному житті

Старші люди й молоді, —

Всі багатими стаєм,

Бо у мовлення своє

Ми вплітаєм із скарбнички

Діаманти невеличкі,

Перлини мудрості народу,

Що йдуть від роду і до роду.

Тож, з якими перлинками української мови працювали на уроці?(Прислів’я, приказки, вірші, оповідання.)

Чого навчали нас ці мудрі перлинки?(Ми повторили все вивчене про прикметник,зрозуміли, яке велике значення має прикметник у нашому мовленні, розвивали своє мовлення.)

Ще, ми поглибили знання про нашу рідну мову, слово. Ми пишаємось тим, що ми – українці. І нашу мову потрібно берегти, зміцнювати, вивчати. Ми щасливі, бо в кожного з нас є:(показую на картках слова)

Вітчизна –(рідна,люба,дорога,прекрасна).

Мова (українська, солов’їна, материнська, щира).📷

Родина –(міцна, щаслива,багата,дружна).

Знання (міцні, прекрасні, відмінні, хороші).

1.Вправа «Карусель»

Зараз кожна група підбере до поданих іменників прикметники. Працюємо за технологією «Карусель». Хто швидше підбере, беруться дружно за руки.

2.Презентація робіт.

Молодці, гарно справились з завданням. Прекрасні підібрали прикметники. Ми ще один раз переконались, і неодноразово будем переконуватись, яким милозвучним, досконалим стає наше мовлення завдяки прикметникам. Вони ніби є життєдайною силою нашої мови. То ж вживайте їх у своєму мовленні, малюйте за допомогою прикметників прекрасне навколо вас.

Дійсно, добре того навчати, хто хоче все знати! Я дякую всім вам за хорошу роботу.

VІІІ. Домашнє завдання.

Дітки, нашу скарбничку ми вже закрили, але вдома ви продовжите роботу з перлинками..

Виконаєте вправу з підручника 190. Перепишете загадки в зошит, відгадаєте їх, підкреслите прикметники. Хто захоче отримати високий бал, складете свої загадки про пори року, використовуючи якнайбільше прикметників.

.

.

114 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все
bottom of page